ارشد تغذیه بدون کنکور

رشته تغذیه بدون کنکور شاید این جمله را چندین بار در اینترنت یا جاهای مختلف سرچ کرده باشید و دنبال دانشگاهی بگردید که مسیر سخت و طولانی کنکور را برایتان راحت کند، اما امروز می‌خوایم آب پاکی رو بریزیم رو دستتون، با توجه به متقاضیان زیادی که هر ساله برای شرکت در کنکور تغذیه ثبت نام می‌کنند ارشد تغذیه بدون کنکور امکان پذیر نیست. تنها یک راه هست که می‌تونید تغذیه رو بدون کنکور وارد بشید که اون هم استعداد درخشان هست که دست کمی از کنکور نداره ولی برای بچه هایی که علاقه مند هستند حتما ادامه مطالب رو بخونید.

به کدام دانشجویان، استعداد درخشان گفته می شود؟

به دانشجویانی که از لحاظ معدل، جزو 10 درصد برتر هر ورودی قرار بگیرند، استعداد درخشان گفته می شود. به فرض مثال اگر دانشگاهی فقط در نیم سال مهر ورودی داشته باشد و در این نیم سال برای رشته تغذیه 40 نفر را پذیرش کند، 10 درصد برتر این افراد از لحاظ معدل یعنی 4 نفر اول، استعداد درخشان محسوب می شوند. حال اگر دانشگاهی هم برای مهر و هم برای بهمن ورودی داشته باشد، به فرض مثال 40 نفر را در مهر ماه 95 و 20 نفر را در بهمن ماه 94 پذیرش کرده باشد، چون این افراد همگی با هم در کنکور 99 شرکت می کنند، یک ورودی محسوب شده و 10 درصد برتر این 60 نفر، 6 نفر اول از لحاظ معدل محسوب می شود.
همچنین نفرات اول تا سوم انفرادی و نفر اول تیمی المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور، دانشجویان نمونه کشوری و دانشجویان دارای ابداع یا اختراع ثبت شده در زمینه علوم پزشکی، استعداد درخشان محسوب می شوند.

شرایط عمومی ثبت نام استعداد درخشان با آزمون و بدون آزمون

از بین 10 درصد برتر هر ورودی از لحاظ معدل، نفر اول می تواند با استفاده از سهمیه استعداد درخشان بدون آزمون و نفرات بعدی می توانند با استفاده از سهمیه استعداد درخشان با آزمون در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند.
هر دو دسته این افراد باید در مهلت اعلام شده جهت ثبت نام، همچون سایر متقاضیان در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. پس از آن سازمان سنجش آموزش پزشکی مهلتی را برای ثبت تقاضای این افراد برای استفاده از سهمیه خود اعلام می کند. در این زمان لازم است تا افراد واجد شرایط با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش پزشکی کشور به نشانی sanjeshp.ir تقاضای خود را مبنی بر استفاده از سهمیه استعداد درخشان با آزمون و بدون آزمون اعلام کنند. سپس در مهلت اعلام شده با مراجعه به دانشگاه محل تحصیلشان مجددا تقاضای خود را اعلام کنند و پس از آن همچون سایر افراد در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند و بعد از اعلام نتایج و کارنامه ها انتخاب رشته کنند.

شرایط اختصاصی ثبت نام استعداد درخشان بدون آزمون

از بین 10 درصد برتر هر ورودی از لحاظ معدل که پیشتر درباره آن توضیح داده شد، نفر اول می تواند از سهمیه استعداد درخشان بدون آزمون استفاده کند. این فرد همانطور که گفته شد باید مشابه سایر شرکت کنندگان در کنکور ثبت نام کرده و سپس با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش پزشکی و دانشگاه محل تحصیل تقاضای خود را اعلام کند. منتها می تواند بسته به نظر شخصی خود سر جلسه کنکور حاضر شود یا نشود (البته امکان تغییر این مورد بسته به شرایط اعلام شده در هر سال فرق دارد و جهت اطمینان بیشتر بهتر است به دفترچه کنکور همان سال مراجعه شود).
این افراد در هنگام انتخاب رشته بهتر است که دانشگاه محل تحصیل فعلی خود را در اولویت اول خود انتخاب کنند چراکه اولویت هر دانشگاهی برای پذیرش دانشجو با سهمیه استعداد درخشان بدون آزمون، دانشجوی همان دانشگاه است. در غیر این صورت ملاک پذیرش، امتیاز کسب شده در بین تمامی متقاضیان می باشد که بر مبنای جدول امتیاز دهی در دانشگاه محل تحصیل محاسبه خواهد شد.

شرایط اختصاصی ثبت نام استعداد درخشان با آزمون

افرادی که تمایل استفاده از سهمیه استعداد درخشان با آزمون را دارند، بایستی مانند سایر افراد در کنکور ثبت نام کرده و سپس با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش پزشکی و دانشگاه محل تحصیل تقاضای خود را اعلام کنند و در جلسه کنکور نیز حاضر شوند و سپس بعد از اعلام نتایج و کارنامه، انتخاب رشته کنند. حال تفاوتی که این افراد با سایرین دارند این است که می توانند در کد رشته ای که 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده آن کد رشته را آورده باشند، مازاد بر ظرفیت پذیرفته شوند. به فرض مثال اگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای رشته علوم تغذیه 3 نفر سهمیه روزانه و 2 نفر سهمیه بین الملل پذیرش می کند، و از بین این 3 نفر فرد پذیرفته شده در سهمیه روزانه نمره تراز آخرین فرد یعنی سومین فرد 85 باشد، فرد استعداد درخشان با هر رتبه ای که کسب کرده به شرط آنکه 90 درصد این نمره (85) یعنی نمره 76.5 را آورده باشد، می تواند مازاد بر ظرفیت در این کد رشته پذیرفته شود. نکته حائز اهمیت این است که اگر ظرفیت پذیرش آن کد رشته کمتر از 15 باشد، فقط یک نفر با سهمیه استعداد درخشان مازاد بر ظرفیت می تواند پذیرفته شود. یعنی اگر فرد دیگری با رتبه ای بهتر و لذا نمره ای بهتر از فرد مذکور، واجد سهمیه استعداد درخشان با آزمون باشد، و آن کد رشته را انتخاب کرده باشد، او در کد رشته پذیرفته می شود و فرد با نمره و رتبه بد تر حتی به شرط آوردن 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده نمی تواند در آن کد رشته پذیرفته شود و انتخاب بعدیش بررسی می شود.