بازار کار رشته علوم تغذیه در ایران و خارج

بازار کار رشته تغذیه | درامد رشته تغذیه

معرفی بازار کار رشته تغذیه در ایران

در حال حاضر بازار کار رشته علوم تغذیه از لحاظ در وضعیت مناسبی قرار دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش تغذیه بیمارستان‌ها، کارخانجات تولید مواد غذایی بعنوان مسئول فنی، باشگاه های ورزشی، کترینگ شرکت های هواپیمایی، در کلینیک‌های تغذیه و رژیم ‌درمانی به صورت مستقل و یا با همکاری پزشکان متخصص داخلی و… مشغول به کار شوند.

مشاور تغذیه در بخش تغذیه بیمارستان به تدوین و تنظیم برنامه های غذایی برای افراد بستری در بخش های مختلف همچون غدد، کودکان، سرطان و ICU می پردازد. افزون بر این وظیفه نظارت بر مراحل مختلف فرآوری غذا، از پخت تا سرو در آشپزخانه، بر عهده وی است.

مشاور تغذیه که در حیطه تغذیه ورزشی اطلاعات کسب کرده می تواند در باشگاه های ورزشی و یا در تیم های ورزشی به کار تدوین رژیم های غذایی برای ورزشکاران در ورزش های تیمی و انفرادی مختلف بپردازد. فعالیت در این حیطه از تغذیه به میزان زیادی مستلزم تسلط بالا بر مکمل های ورزشی و آشنایی با ماهیت ورزش های مختلف است.

تهیه و تدوین منوهای غذایی در کترینگ شرکت های هواپیمایی و حتی رستوران های مختلف با در نظر گرفتن میزان کل انرژی، درشت مغذی ها و ریز مغذی های مورد نیاز افراد و نظارت بر مراحل فرآوری غذا از حوزه های نوین اشتغال برای رشته تغذیه است.

و در نهایت محبوب ترین حیطه فعالیت برای فارغ التحصیلان این رشته، مطب های تغذیه و رژیم درمانی است. مشاور تغذیه در مطب خود به تدوین رژیم غذایی برای بیماران سرپایی می پردازد. این افراد نه تنها برای رژیم های چاقی و لاغری به مطب مشاور تغذیه مراجعه می کنند، بلکه متخصصین مختلف همچون قلب و عروق، دیابت و غدد درون ریز، کودکان و ... مراجعین خود را برای پیروی از رژیم غذایی خاص به مشاور تغذیه ارجاع می دهند.

امروزه با توجه اهمیت روزافزون علم تغذیه و تأثیر آن بر سلامت افراد، دغدغه چاقی و لاغری، لزوم رعایت رژیم‌های غذایی در بیماری های مختلف و … پیش‌بینی می‌شود متخصصین این رشته پیشرفت درآمدی قابل ‌توجهی داشته باشند. امکان اشتغال در مراکز تحقیقاتی مختلف برای کارشناسان ارشد این رشته و نیز تدریس در دانشگاه ها برای فارغ ‌التحصیلان مقطع دکتری فراهم است.

وضعیت استخدام و درامد رشته تغذیه در سایر کشورها

همان ‌طور که مطلع هستید درآمد مشاورین و متخصصین تغذیه در کشور ما نا مشخص است؛ اما برای روشن‌ تر شدن این موضوع، به بررسی وضعیت درآمدی این رشته‌ی محبوب در کشورهای آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا و آلمان می پردازیم.

آمریکا: بر اساس آمار و ارقام نرخ استخدام متخصصین تغذیه در آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ رشد ۲۰ درصدی خواهد داشت. این در حالی است که نرخ رشد برای سایر مشاغل به طور متوسط ۱۴ درصد است. درآمد سالانه یک مشاور تغذیه در آمریکا به ‌طور متوسط ۵٨.٩٢٠ دلار است که این میزان با توجه به تجربه و مهارت شخص بین ٣۶.۴٧٠ تا ٨٢.۴١٠ متفاوت است. در ایالت کالیفرنیا متخصصان تغذیه می‌تواند درآمدی به مراتب بالاتر، نزدیک به ٩٢٠٠٠ دلار داشته باشند.

کانادا: کانادا بهترین و با کیفیت‌ ترین دانشکده ‌های رشته تغذیه را داراست و از لحاظ بازار کار، امنیت شغلی بالایی را برای متخصصین رشته فراهم می‌کند. دستمزد سالانه این شغل در این کشور بین ۶٠٠٠٠ تا ٨٠٠٠٠ دلار است.

آلمان: درآمد مشاورین و متخصصین تغذیه در آلمان سالانه به ‌طور متوسط ۵۴٠٠٠ دلار است.

استرالیا: متوسط درآمد متخصصین تغذیه در استرالیا ۵١.٢١۶ دلار است.

انگلستان: در انگلستان متوسط درآمد برای یک کارشناس تغذیه بین ٢١٠٠٠ تا ٢٨٠٠٠ پوند و برای یک متخصص تغذیه بین ٢۶٠٠٠ تا ٣٢٠٠٠ پوند در سال است.

برای مشاهده لیست خدمات موسسه گام کنکور در رشته علوم تغذیه کلیک فرمایید.      مشاهده

مطالب مرتبط با این مقاله

مصاحبه‌ رتبه‌های برتر رشته تغذیه

مصاحبه با فریماه دهقانی – رتبه 30 ارشد 99

گام کنکور - 12 آبان 1399 - بدون دیدگاه

۱- در کنکور امسال چه رتبه ای آوردین و درصد هر یک از درس‌هاتون چند بوده؟ من رتبه ی ۲۳ سهمیه و ۳۰ کل رو کسب کردم. تغذیه…

مصاحبه محمد علی محسن پور – رتبه 13 دکتری 98

گام کنکور - 1 مهر 1398 - بدون دیدگاه

1- در کنکور امسال چه رتبه ای آوردین و درصد هر یک از درس هاتون چند بوده؟ رتبه ۱۳ آزمون دکتری تغذیه: ۴۵ بیوشیمی: ۵۰ فیزیولوژی: ۷۰ استعداد…

مصاحبه با نیایش نقشی – رتبه 5 ارشد 99

گام کنکور - 12 آبان 1399 - بدون دیدگاه

۱- در کنکور امسال چه رتبه ای آوردین و درصد هر یک از درس‌هاتون چند بوده؟ رتبه ٥ كل – تغذیه ۷۰٪ – بیوشیمی ۸۷٪ – فیزیولوژی ۵۸٪…

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۴۴۲۵۰۱۱۳ تماس بگیرید.

  نیاز به مشاوره دارید؟

  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۴۴۲۵۰۱۱۳ تماس بگیرید.

   خدمات رشته تغذیه

   آیا سوالی دارید؟

   ما در هر حال پاسخگوی تمامی سوالات شما هستیم.

   emailتماس بگیرید

   ساعات کاری گام کنکور

   آماده خدمت رسانی و حل مشکلات شما

   access_time روزهای کاری: شنبه تا پنجشنبه
   access_time ساعت کاری: ۹:۰۰ – ۱۸:۰۰

   کاتالوگ محصولات گام کنکور

   کاتالوگ محصولات علوم تغذیه

   در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   *